צרכנות נבונה – טיפים והמלצות

רבים מאיתנו רוצים שיהיה לנו יותר כסף. דרך אחת לעשות זאת היא להגדיל את ההכנסות. הדרך השנייה היא להפחית את ההוצאות. פעמים רבות האפשרות הראשונה היא מוגבלת ובמיוחד עבור שכירים אשר תלויים בהעלאה במשכורת. האפשרות השנייה, הפחתת ההוצאות, היא פעמים רבות פשוטה יותר. עבור כתבה זו אספנו XX טיפים והמלצות שיעזרו לכם לבצע צרכנות נכונה יותר, כזו שתשאיר לכם יותר כסף בכיס.

צילום: מאגר תמונות Depositphotos

ערכו השוואת מחירים – תמיד

נדמה לכם ששירות מסוים או מוצר הם בעלי מחיר אחיד ואין לכם מה לעשות בנידון? חשבו שוב. אתם תמיד יכולים לבדוק איך אפשר להוזיל עלויות. מהוזלה של עשרה שקלים בחשבון הטלפון ועד רכישת ירקות בקבוצת רכישה בזול. השוואת מחירים יכולה לחסוך לכם עשרות עד מאות שקלים מדי חודש.

בדקו את עלויות האשראי שלכם

אם יש לכם הלוואה או אם אתם במינוס, אתם צריכים לבדוק את כמה זה עולה לכם. שימו לב, מסגרת האשראי שלכם או המינוס, עולים לכם הרבה יותר ממה שאתם חושבים. כך גם הלוואות שנלקחו מכרטיסי האשראי ולא הבנק. בצעו בדיקה, בחנו כמה באמת אתם משלמים וחפשו אחר חלופות זולות יותר. יתכן שתוכלו לחסוך עשרות ואף מאות שקלים מדי חודש.

תכננו הוצאות מראש

נדמה לכם שהכי כיף זה להיות ספונטניים? זה יכול להישמע נחמד להזמין טייק אווי בהפתעה, לצאת לבילוי לא מתוכנן ולנסוע לחופשה. את כל אלו ועוד שלל החלטות ספונטניות אתם צריכים להפסיק. תכנון הוצאות מראש הוא הדרך הנכונה להבטיח לעצמכם שליטה על ההוצאות כשאלה יכולות להתבטא באלפי ולעתים אפילו עשרות אלפי שקלים.

צילום: מאגר תמונות 123RF


היזהרו ממבצעים

מבצעים עלולים לגרום לכם להוציא כסף שלא תכננתם או יותר כסף מכפי שרציתם. כאשר אתם קונים במבצע, אתם קונים לעתים משהו שאתם לא צריכים או יותר מכפי שאתם צריכים. לכן, בדקו את האותיות הקטנות וחשבו האם באמת נכון לכם לקנות במבצע או לא. רכישות שאתם לא צריכים עלולות לעלות לכם עשרות שקלים ויותר מכך.

בדקו את עלות האריזה הגדולה

ממש כמו שמבצע נשמע מפתה וזול, כך גם אריזה גדולה עשויה להיראות זולה יותר לעומת הקטנה. אל תושיטו את היד מיד לאריזה הגדולה יותר. בדקו את העלות האמיתית בהשוואה לכמות של 100 מ"ל, 100 גרם וכו'. כמו כן, אם אתם לא משתמשים במוצר לעתים קרובות וחושבים שזה בסדר לקנות עכשיו משהו שתשמשו בו בעוד חצי שנה, חשבו שוב. הבית שלכם הוא לא מחסן ואתם יכולים לחסוך מאות שקלים כל חודש בקניה נכונה וחכמה.

צילום: Karolina Grabowska | מאגר תמונות Pexels


בחנו את חשבון המים וחשבון החשמל

אתם ככל הנראה לא יכולים להפסיק לשלם את חשבון המים אך יכול להיות שאתם משלמים יותר ממה שאתם אמורים. אל תניחו שאתם אמורים לשלם חשבון גדול ובדקו אחת לשנה או אם יש לכם חשד, האם ישנה נזילה בצנרת המים. בצעו בדיקות נזילה ופנו לתאגיד המים המקומי כדי להוזיל את העלויות במידה וזו נמצאה.

ואת חשבון החשמל

גם את חשבון החשמל תרצו לצמצם. לפני שאתם קונים מכשיר חשמל, בחנו את הצריכה שלו וכמה הוא באמת יעלה לכם בחשבון החודשי. היו חכמים בהפעלת מכשירים. למשל, אם אתם מתכננים להשתמש בתנור למנות שונות, נסו לעשות זאת ברצף כך שתנצלו את החימום שלו (ותחסכו באנרגיה). השתמשו במאווררים במקום במזגן והימנעו מהפעלת מכשירים שהפעלה שלהם עלולה לחמם את הבית במהלך הקיץ.

צאו לבלות בטבע

הטבע מקסים והבילוי בו חינם או בעלויות נמוכות מאד. תכננו לעצמכם בילוי, זוגי או משפחתי בטבע וצאו אליו בחוכמה. תכננו את היעד אליו תצאו, את שעת הבילוי והכינו מראש אוכל ושתייה לדרך. יציאה אחת לטבע במקום למסעדה תוכל להתבטא בחיסכון של מאות שקלים למשפחה (ולעתים אלף ויותר).

דברו עם הילדים על כסף

חשוב שתדברו עם הילדים על כסף ותלמדו אותם מהי צרכנות נכונה. קל מאד "לפנק" את הילדים, אך פינוק זה עלול לעלות לכם המון. מודעות של הילדים לכסף יכולה לחסוך בקשות, להפוך את הארוחות ליעילות יותר ואת הבילויים לחסכוניים. תופתעו לגלות כמה כסף תוכלו לחסוך רק מכך שהילדים שלכם יהיו מודעים לכסף. כשהילדים מתנהלים יחד אתכם בצורה חכמה, אתם יכולים לחסוך עשרות ומאות שקלים בחודש.

צילום: מאגר תמונות Pixels