נדל"ן מכירות בצפון – תמונת מצב

כמו בתחומים אחרים, גם שוק הנדל"ן בישראל עבר טלטלה לא פשוטה נוכח משבר הקורונה המתמשך שפקד אותו. עבור רבים שחשבו על רכישה של נכס נדל"ני, קיים כעת הרצון לאתר הזדמנות לרכישת נכס במחיר כדאי וזאת תוך היכולת ללמוד ולאתר היכן כדאי לאתר נכסים המהווים הזדמנות חד פעמית.

צילום: מאגר תמונות 123RF

אחז מהאזורים החמים בישראל בכל הנוגע לנדל"ן הוא אזור הצפון הרחב. משפחות צעירות רבות, כמו גם משקיעים, חברות ועסקים רואים באזור הצפון הרחב פלטפורמה נהדרת לגידול משפחה ופריחה עסקית וקהילתית.

במאמר זה נצביע על מספר מקומות בצפון בהם קיימת התפתחות לצד הזדמנויות נדל"ניות שיש וכדאי לכם להכיר.

שכונת אפקה בקריית ביאליק

לשכונת אפקה, בחלקה הצפוני של קריית ביאליק, אשר נקראת גם שכונת נאות אפק, מספר יתרונות יחסיים לעומת שכונות אחרות במרחב הקריות. אחד מהיתרונות הוא קרבתה של השכונה לשתי דרכים ראשיות – כביש 22 וכביש 79 וזאת כמובן קרבתה למרכזי מסחר. שכונת אפקה לא נחשבה לאטרקטיבית בעבר וזאת בשל מספר סיבות, בין אם סמיכותה לבית עלמין ופרויקטים נדל"נים שהוצעו בשכונה במסגרת "מחיר למשתכן". עם הזמן, כשהשכונה החלה להתפתח אותן חששות החלו להתפוגג, זאת לצד הקמת בתי ספר וגנים, כשבעתיד מתוכננים בתוך השכונה להקים שירותי מסחר, פארק רחב ידיים, אצטדיון כדורגל וקו מטרונית.

מחיר של דירת חמישה חדרים בשטח של 130 מ"ר נמכרת בשכונה במחיר ממוצע של 1.35 מיליון שקלים. שמאי מקרקעין מהצפון צופים כי רכישה של דירה בשכונה כיום תניב לרוכשים תשואה גבוהה בעתיד.

ביטוי להתפתחות המואצת של שכונת אפקה התרחש באוקטובר האחרון, כשעיריית קריית ביאליק הודיעה באופן רשמי על הקמת פארק רחב בשכונה שיקרא על שמו של שחקן הקולנוע יהודה ברקן ז"ל. הקמתו של הפארק המרכזי בשכונה יביא גם הוא להעלאת קרנה של השכונה הצפונית והוא אמור להשתרע על שטח של 12.5 דונם. הפארק יכלול בתוכו טיילת לכל אורכו, אזורי משחקים וגני שעשועים, אזורי מנוחה ומרגוע, פינות נוי ועוד.

צילום: מאגר תמונות 123RF


קו ראשון לים בחיפה והקריות

מישור החוף החוצה את המדינה מהווה מקור נדל"ני עבור רבים השואפים לקום בכל בוקר מול נוף כחול הפרוס לנגד עיניהם. מומחים בתחום הנדל"ן בישראל יודעים לומר כי העובדה שעתודות הקרקע על חופי הים התיכון הולכות ומתמעטות ולכן כדאי למשקיעים לרכוש דירות בסמוך לקוי החוף כמה שיותר מהר.

המחירים לרכישת דירות על קווי החוף באזור המרכז נחשבים לגבוהים גם עבור חלק מהמשקיעים בישראל. עבורם הופך קו החוף בצפון ובמיוחד באזור חיפה והקריות למרחב נדל"ני כדאי ורלוונטי.

דוגמה לפריחה של פרויקטים נדל"ניים בקווי החוף בקריות קרתה באמצע 2020 כשמרכז נחתם עבור בנייה של כ-170 דירות בקו ראשון לים בקריית ים. עסקה של 95 מיליון שקלים, כשאותה הצעה הייתה גדולה ביותר מ-20 מיליון שקלים מההצעה השנייה במרכז. המחיר הגבוה שהוצע במרכז מבטא את מה שרבים מהמשקיעים זיהו – רצועת חוף של קריית ים הנחשבת לפנינה של ממש בעיר שנהנית בעצמה מתנופת בנייה ופיתוח.

צילום: מאגר תמונות 123RF


ההתחדשות המסיבית לה יזכו בטבריה

אחת מהערים היותר מיוחדות בצפון שבה גם פוטנציאל נדל"ני יוצא דופן היא העיר טבריה. בסוף 2020 אימצה הוועדה המחוזית באזור מסמך מדיניות אסטרטגי לעיר, כשעל בסיסו אמורה העיר להגדיל בתוך שני עשורים את מספר הדירות שבה מ-17 אלף ל-40 אלף וזאת לצד פיתוחה אשר יכלול גם הקמת תחנת רכבת שתחבר את העיר מערבה לחיפה ולמרכז הארץ.

השאיפה להרחיב את מספר הדירות בעיר יותר מפי שניים בתוך שני עשורים אמור להוביל כמובן לשילוש בכמות התושבים בעיר, כשהצפי הוא שבתוך שני עשורים כמות התושבים בעיר תגדל בקירוב לכמות של 130 אלף תושבים.

לצד הרצון להרחיב את כמות הדירות בעיר, כוללת התוכנית הרחבה פעילות הנוגעת לחידושה של העיר. בין היתר כולל אותו תכנון לאפשר כניסה לעיר דרך המפלס העליון שלה, העברת אזור התעשייה "אגוז" לאזור התעשייה "קדמת גליל" שנמצא מערבית לעיר, כשהשטח שיתפנה יהיה מיועד למסחר ותעסוקה.

חיזוקה של טבריה באופן הדרגתי ומושכל, זאת לצד היותה של העיר כרגע בסטטוס של ועדה קרואה במשרד הפנים, סטטוס שאמור דווקא להקל על הובלת מהלכים רחבים אלו, אמורה לגרום לעניין רב מצד משקיעים וקבלנים שירצו לקחת חלק בהתרחבותה של העיר.

צילום: מאגר תמונות 123RF